Strona główna

Dlaczego czasem -y?

Tło historyczne

Mapy

Drzewo genealogiczne

Księga gości

Linki zewnętrzne

Strefa rodzinna

Kontakt

Ciekawe miejsca w sieci na temat genealogii...

Dla chętnych i ciekawskich polecam odwiedzenie następujących serwisów:

  • Archiwa Państwowe w Polsce
    Strona informacyjna poslkich archiwów. Ciekawe i praktyczne rady na temat poszukiwań genealogicznych. Informacje i dostęp do systemu PRADZIAD. System ma zawierać informacje na temat Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego, ale póki co chyba nie wprowadzono wszystkich informacji. Z dużych miast jest szansa coś znaleźć, z mniejszych brak informacji. Może w przeszłości będzie to całkiem fajne źródło informacji do poszukiwań przodków.

  • Serwis genealogiczny Archiwum Głównego Akt Dawnych
    Niestety Archiwum Główne Akt Dawnych przechowuje dokumenty z terenów, na których nasi przodkowie raczej nie mieszkali (przedwojenna Małopolska Wschodnia i Wołyń). Jednak polecam poradnik dotyczący poszukiwań genealogicznych.

  • Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego
    Nic dodać, nic ująć - tytuł mówi sam za siebie. Można tu znaleźć trochę ciekawych informacji lub jeśli genealogia kogoś już wciągnęła na dobre, nawet stać się członkiem PTG.

  • Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich
    Zbiór ciekawych opracowań i materiałów. Czy wiecie, że Kazimierz Puławski był potomkiem Mieszka I? W serwisie można znaleźć nawet i takie ciekawostki jak całą linię przodków Puławskiego, czy dwóch najbardziej znanych nam współcześnie bliźniaków jednojajowych.

  • Genealogia Polska
    Serwis który również może być pomocny przy poszukiwaniach - własne materiały, ciekawe poradniki, fora dyskusyjne poszukiwaczy przodków, a także możliwość budowania drzew genealogicznych on-line.

  • GenPol
    Znajdziesz tutaj: forum poszukiwaczy, tablica ogłoszeń, artykuły, linki do innych ciekawych źródeł i materiałów (ponad 300!) oraz sekcję "Download" w której można znaleźć trochę fajnych rzeczy do ściągnięcia na własnego PeCeta.

  • Przodek
    Serwis opisujący krok po kroku jak szukać, a także zawierający trochę ciekawych informacji.

  • Genealogia i heraldyka polska.
    Serwis poświęcony poszukiwaniom przodków. Zawiera informacje o bazach danych, poradniki, herby i herbarze, drzewach genealogicznych i rodach oraz rozbudowaną tablicę ogłoszeń.

  • Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk
    Tytuł mówi sam za siebie: Strona Biblioteki Kórnickiej PAN. Zawiera miedzy innymi bazę danych polskich nazwisk.

  • Internetowa genealogia
    Strona poświęcona programom do budowy drzewa genealogicznego. Niektóre z nich mozna sobie ściągnąć wprost z internetu. Ja osobiście testowałem GreatFamily - całkiem przyjemny programik umożliwiający zbudowanie drzewa, rodzinnej bazy danych oraz wygenerowanie prezentacji na strony WWW, tyle że w wersji angielskiej i nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych. Jeśli kogoś interesują narzędzie informatyczne dla genealogów, chyba (nie miałem jeszcze okazji sprawdzić) najlepszym wyborem jest program TREES.PL.

  • Serwis Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku
    Jeden z lepszych serwisów zawierający bazę danych nazwisk (wyciąg z PESEL przed wejściem w życie ustawy o ochronie danych osobowych, a więc ostatnia aktualizacja pochodzi z początku lat 90-tych XX wieku). Na podstawie tej bazy powstał ranking "Najpopularniejsze nazwiska w Polsce".

  • Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne WTG
    Serwis warszawskiego TG - jak we wszystkich serwisach cel jest ten sam: znaleźć przodka :-). I tutaj znajdziemy ciekawe informacje, forum poszukiwaczy, a także informacje na teamat spotkań i imprez organizowanych przez TG.

  • Grupa Usenet pl.soc.genealogia
    Jeśli ktoś ma ochotę podyskutować z innymi poszukiwaczami swoich korzeni, czy też może wymienić się wiedzą i doświadczeniami - polecam grupę pl.soc.genealogia.